Garland – Jičín

  • Rok realizace: 2022
  • Země: Česká republika
  • Místo realizace: Jičín
  • Segment: Průmysl

Společnost Garland je jedním z největších distributorů zahradní techniky, elektrického nářadí a dalších potřeb pro dům a zahradu. Tato ryze česká firma, která podniká již od roku 1993, se rozhodla vybudovat nové moderní centrum umožňující poskytovat nadstandartní služby svým zákazníkům i v dalších letech.

Osvětlení pro tyto prostory kompletně zajistila společnost ENIKA.CZ . Od výběru vhodných prvků, přes výpočet osvětlení, návrh řídícího systému až po dohled nad správně provedenou instalací.

Popis řešení a technologie

LED technologie: dlouhá životnost s výraznou úsporou energie

V první etapě se řešilo nasvícení prostor, ve kterých se kombinují 3 patra nízkých skladů s regály a paletovými místy s hlavním výškovým skladem. Z hlavního skladu je přístup do jednotlivých pater, což vytváří dojem mezonetu. Cílem bylo nalézt pro tyto prostory univerzální svítidla a nakombinovat co nejméně jejich typů, aby se pro další provoz zajistila jednoduchost údržby. Vybrána byla světla od německé společnosti Regiolux – lištový systém SDT a prachotěsná svítidla PIROLA.

Integrované řízení osvětlení jako další krok k optimalizaci nákladů

Použití moderní LED technologie zajišťuje úsporné řešení oproti jiným zdrojům světla. Přáním společnosti GARLAND však bylo svícení ještě dále optimalizovat a tím tak dosáhnout úspory elektrické energie v maximální výši. Pro tohoto dodavatele hobby i profi nářadí je totiž šetrný přístup k přírodě prioritou. LED svítidla byla proto doplněna o inteligentní systém regulace osvětlení POSEIDON®. Ten umožňuje řídit umělé osvětlení v závislosti na přítomnosti osob a na podílu denního svitu. Zároveň je možné pro určité úseky jasně definovat normativní požadavky na osvětlení, které pak systém automaticky hlídá. Tím je zajištěna bezpečnost pro všechny zaměstnance.

Žádné zbytečné svícení

Nejvýznamnější úsporu přináší řízení osvětlení výškových skladů v uličkách mezi regály. Systém zde automaticky zajišťuje světlo v dostatečném množství pouze v okamžiku, kdy je zde zaznamenám pohyb osob či nakládací techniky. Pokud není po určitou dobu v tomto prostoru zaregistrován pohyb, ztlumí systém osvětlení na minimální hodnotu. Aby nevznikal příliš velký přechod mezi světlem a tmou je svit ztlumen ve dvou krocích, čímž je zajištěna vyšší bezpečnost a komfort pro personál. Stejným způsobem je zamezeno plýtvání energií při opomenutí zhasnutí svítidel v mezonetových skladech. Povinnost „zhasnout za sebou“ tedy odpadá.

Přehlední vizualizace a ovládání z jednoho místa

Veškeré informace o stavu svítidel se přenáší do systému MaR (měření a regulace), kde jsou vizualizována a je možné je ovládat centrálně z jednoho místa. Celý sklad je v GARLANDU nastaven na automatický režim, bez nutnosti zásahu v jednotlivých částech. Zároveň je zajištěna vazba na systém zabezpečení objektu, kdy se při zakódování budovy vypíná veškeré osvětlení.

Díky využití inteligentního systému regulace osvětlení omezila společnost GARLAND dobu zbytečného svícení na minimum, což zajistilo maximální snížení spotřeby elektrické energie. Není to však jediná výhoda, kterou chytré řízení představuje. POSEIDON® díky automatické regulaci zajišťuje bezpečné osvětlení dle předepsaných hygienických norem a zlepšuje komfort pro zaměstnance. V neposlední řadě přispívá k delší životnosti LED svítidel, protože se svítí jen tehdy, kdy je to nutné, a ne vždy na maximální výkon.

Sdílení:

Další reference: